globstory logo

Nasze teksty

Przez kilka lat prowadziliśmy bloga. Przerosło to jednak nasze moce przerobowe i postanowiliśmy pisać okazjonalnie (do prasy), a dłuższe historie opowiadać w książkach. Nasz debiutancki zbiór reportaży jest w sprzedaży (można go kupić tu).
Powstało w ciągu kilku lat blogowania sporo obszernych tekstów i nie chcieliśmy ich całkowicie wrzucać “do szuflady”. Ta część strony to ARCHIWUM bloga, którym kiedyś była ta strona.

Przygody pociągowe – Dlaczego chińskie pociągi to koszmar introwertyka

Ostrzegam, miejscami będzie ostro, będzie nieuprzejmie i obelżywie. Nieładnie z mojej strony i powieje chamówą. Niniejsze notatki w niezmienionej formie przepisuję z mojego dziennika pokładowego, prowadzącego podczas wielogodzinnych podróży pociągiem w Chinach.
Czytaj dalej

Przygody pociągowe – Putin i charkanie mózgiem

– Haraszo! Znalazł mnie. Rosjanin w późnym średnim wieku, którego poznałam na dworcu. Czy wszyscy Rosjanie muszą tak walić wódą? Tak bardzo nie chcę ulegać stereotypom, no ale sorry. Gorzałkowa poświata otacza tego dobrze ubranego gościa, a mętne oczy i luzackie usposobienie wskazuje, że nie bez przyczyny.
Czytaj dalej

BORAT – prawdziwa historia z Kazachsta… Rumunii

Są historie, których nieopowiedzenia nie mogę odżałować. Powody, przez które się nie udaje, bywają różne: zbyt późno wyciągnięta kamera, zły czas, złe miejsce, zbyt mało kontaktów, wiedzy, umiejętności.. W Rumunii miałam to wszystko. Miałam idealne warunki do tego, by opowiedzieć Wam historię, którą nosiłam w pamięci, przez kilka ostatnich lat, która czekała na ten właściwy moment, którym był wyjazd do Rumunii.
Czytaj dalej

Ciemna strona Petry i podróżowanie z głową na karku

Miejsce, którego sława obiegła cały świat jeszcze przed powstaniem Internetu. Na bardzo długo przed powstaniem Internetu. Pierwsze skojarzenie, gdy pomyślimy – Jordania. Nr 1 na liście “top of the top” tego regionu. W dodatku świetnie skomunikowane z każdym punktem kraju i obudowane hotelami każdej klasy.
Czytaj dalej

Uzdrowiciel z autokaru

Wyprawa do Ekwadoru obfitowała, nawet jak na hojne w tej materii standardy Globstory, w przeróżne dziwne przypadki natury zdrowotnej. Od bolącego zęba, przez wyjątkowo jadowite zatrucie pokarmowe, perfidne skurcze mięśni, po przeziębienie w lesie deszczowym. To więcej przypadków lumbago i innych trawiących nas chorób, niż zdarza się nam czasami w ciągu roku.
Czytaj dalej

Puro z demonem

Jeśli kiedykolwiek będziesz w Andach, i wyskoczy na Ciebie z batem gość z pomalowaną na czarno twarzą i czarcim ogonem – nie obawiaj się! Nie rzuca na Ciebie szatańskiej klątwy.On tylko zachęca, tak – batem, do zabawy do białego rana, podczas religijnego, lokalnego festynu, ku czci świętych. Prawdopodobnie zostanie Ci wręczony kieliszek samogonu, z którego wcześniej piło już pół wioski, prawdopodobnie też chwilę później zostaniesz wciągnięty w kółeczko drepcząco-tańczących ludzi.
Czytaj dalej

Amazońska masakra piłą mechaniczną

Diego od rana jest podekscytowany, bo dzisiaj będzie mógł się wyżyć piłą mechaniczną, a potem na raftingu, który spróbujemy sfilmować. Już poprzedniego wieczora poruszał się po swoim glampingu (glamorous camping = glamping = camping o podwyższonym standardzie) jak jaguar zamknięty w klatce – nosi go. Zazwyczaj z przeróżnych powodów, ale akurat tym razem dlatego, że zabiera nas na pokaz tego, co kocha robić najbardziej.
Czytaj dalej

Nasza książka

“Urok. Historie z Tanzanii i Zanzibaru” to zbiór reportaży i opowiadań, które powstawały podczas naszego ponad półrocznego pobytu w Afryce Wschodniej. W tej książce opowiedzieliśmy:

  • Jak wygląda życie na wsi, gdzie prawie nikt nie ma smartfona, a wiele spraw załatwia się skutecznie pocztą pantoflową i przy pomocy znachora
  • Co zrobić kiedy cały dom przejmują mrówki
  • Jak wyglądają zajęcia w szkole, w której w jednej klasie jest ponad 100 dzieci
  • Czemu dzieci w autobusach jeżdżą na kolanach u obcych ludzi
  • Dlaczego tak niewiele kobiet widać w zanzibarskich barach i kafejkach
  • Jak żyje się bez poczucia czasu
  • Jak postrzegane jest życie w w Europie i czemu nie dla każdego jest to marzeniem
Kup książkę