No weather information available
Top

Lajfstajl #5 – Niepopularna historia Piratów

Wiem, że całkiem niedawno był Lajfstajl z porcją inspiracji, ale bombarduję się ostatnio książkami i filmami i szkoda byłoby nie podzielić się tym z Wami, nim zapomnę. A mam 2 perełki do sprzedania!!!
Działalność Globstory sprowadza się do pewnego cyklu, wyznaczonego przez podróże. Z tych krótszych przywożę film lub dwa. Z tych dłuższych całe miniserie. Najmniej ciekawa dla Was jest część kiedy jest off-season, gdy materiały video i teksty się wyczerpią, a ja przygotowuję się do kolejnej przygody i siedzę cicho przez kilka tygodni, a czasem miesięcy. Czasem ktoś pyta – co ja wtedy robię. Po pierwsze – zarabiam na to ? Po drugie – uzupełniam braki wiedzy.
W kwietniu lecę na Karaiby. Abym z 2 tygodni włóczęgostwa z aparatem, po zupełnie nieznanym mi lądzie, mogła przywieźć ciekawe historie i wycisnąć ten czas, jak cytrynę – dokształcam się i wprowadzam w klimat.Serial

Nie polecałam tu jeszcze żadnego serialu, bo oglądam zwykle to, co wszyscy: Grę o Tron, Wikingów… I jeśli ktoś jest również fanem powyższych – powinien dać szansę „Piratom”. Nie wiem jak to się stało, że tytuł nigdy nie obił mi się o uszy, a polecony mi został dopiero w momencie, gdy kolega z pracy zobaczył jaką książkę czytam (jest również w tym zestawieniu).

 

black-sails_5

 

„Piraci” to serial, który przenosi w czasie i przestrzeni, opowiada historie z Indii Zachodnich, czasów gdy piractwo spędzało sen z powiek ówczesnego króla imperialistycznej Anglii. Wielu bohaterów zostało żywcem wyjętych z historii, wiele potyczek inspirowanych jest prawdziwymi wydarzeniami, odpowiednio podrasowanymi na potrzeby serialu, który ma trzymać w napięciu, a widz nie może się oprzeć, by stanąć po stronie wyjętych spod prawa, szemranych elementów.
image2 (3).jpgChoć przez pierwsze 4 odcinki nie miałam pewności czy fabuła mnie porwie, czy przymknę oko na to, że od czasu do czasu pojawiają się tam epizodystki z silikonem w ustach – po ich przetrwaniu, a szczególnie po dobrnięciu do drugiego sezonu – stałam się fanatyczką. Jest to zdecydowanie jeden z NAJLEPSZYCH seriali jakie przyszło mi oglądać.
Akcja obraca się szybko i często, jak w pralce na wirowaniu, bohaterowie ewoluują w zaskakujących kierunkach, sceny bitew morskich nawet mnie – dziewczynę, doprowadzają do zjadania paznokci. Został mi do obejrzenia sezon 4ty, i boję się, że gdy zakończę serię – pozostanę z poczuciem pustki. I pewnie tak będzie, bo już serce zostało mi wyrwane wraz ze śmiercią bohatera, w którym od początku serii się podkochiwałam. Śmieszne to bardzo, ale ja zawsze wzdycham do postaci fikcyjnych, jak nastolatka ?
Ahhh! I jeszcze jedno. „Piraci” mają jednem z najlepszych tematów muzycznych w czołówce – posłuchajcie sami.
Książka

„Republika Piratów” – Colin Woodard
piraci_noweZostajemy w temacie. Jest to pierwsza książka, po którą sięgnęłam, gdy wybrałam kierunek kolejnej wyprawy. W przeciwieństwie do powyższego serialu, mimo pojawiających się tych samych nazwisk – jest to historia prawdziwa i dużo mniej romantyczna. Napisana przystępnym językiem, wprowadza czytelnika w wydarzenia, które o mały włos nie doprowadziły do podstania państwa, któremu podwaliny skutecznie usypała nieoficjalna piracka republika. Szkoda, że nie uczymy się o tym w szkołach. Z książki dowiedziałam się dlaczego piraci ubierali się w kolorowe szmaty, dlaczego w ogóle schodzili na ścieżkę złoczyńców, czym się różni pirat od korsarza, jak tworzyły się struktury państwa, które choć nie przetrwało – bezpośrednio wpłynęło na odłączenie się Stanów Zjednoczonych od Anglii. Na pewno opowiem Wam o tym w filmach z Karaibów, ale jeśli nie chce Ci się czekać Drogi Czytelniku – zachęcam do lektury.
Prócz rekomendacji, tekst ten powstał w jeszcze jednym celu… Chętnie poznam Wasze propozycje książek lub innych materiałów, które pomogą mi przywieźć wspaniałe filmy z.. Kuby 🙂

Komentarze

 • bielonovy
  26 lutego 2017

  Zadanie domowe: Pogapmy się na ludzi z Karaibów – lektura obowiązkowa do przerobienia.

  • Kaja
   26 lutego 2017

   Nie wracam bez tego odcinka 😀

 • Anka Ka
  26 lutego 2017

  nie mogę się doczekać!

 • fieloryb Nieryba
  26 lutego 2017

  Komediowo i nieco od czapy „Piraci” Polańskiego.

 • Ula
  7 marca 2017

  Być może warto przeczytać książkę pt. „Kuba. Daleka, piękna wyspa”, napisaną przez panią Agnieszkę Buda-Rodrigez. Opinie o książce są różne, a sama jeszcze jej nie czytałam… Dzięki za „Piratów”!!

 • Hana
  15 marca 2017

  Widzialas „Buena vista social club” Wim’a Wenders’a?

zostaw komentarz

LUBISZ MÓJ BLOG?

Możesz objąć kanał Globstory patronatem.

Dzięki!

@globstory

Follow Me