Lifestyle

Lajfstajl #6 – Problemy cywilizacji i poszerzanie horyzontów

 

Dawno nie było mnie tutaj z dawką perełek, które są pożywką dla mego mózgu i duszy. A nazbierało się tego sporo. Dzisiaj głównie inspiracje z kategorii: współczesność, poszerzanie horyzontów, wiedza i mądry humor. Nie przedłużając, zaczynajmy!

 

Książka

Najpierw poznałam autora. Trafiłam na niego na Youtube, posłuchałam kilku jego wystąpień i wywiadów dotyczących obecnej sytuacji na świecie, problemów cywilizacyjnych i współczesnej ewolucji społeczeństwa. Zgadzałam się z niemal każdym jego słowem i wiele klapek w głowie mi się otworzyło. Tak też trafiłam na książkę „Sapiens – od zwierząt do bogów”. Przyznam bez bicia, że jeszcze jej nie skończyłam, ale nie sądzę, że ostatnie strony będą na tyle rewolucyjne, by wypaczyć moje dotychczasowe odczucia. Książka opowiada historię rozwoju ludzkości, od samego jej początku – do czasów obecnych. Mój ulubiony rozdział jest o tym, dlaczego rewolucja agrarna, coś co uważamy za kamień milowy, który sprawił, że nie jesteśmy już dzikusami – była tak naprawdę naszym największym błędem. Zawsze kiedy ktoś mnie pytał w jakich czasach chciałabym żyć – odpowiadałam, że w tych, w których ludzkość żyła w małych społecznościach, blisko natury, czyli w czasach zbieraczy-łowców.
Niestety również wtedy człowiek był najbardziej jadowitym stworzeniem, który doprowadził do zagłady wielu gatunków i całych ekosystemów.
Szczególnie polecam książkę osobom, dla których 1000 lat to bardzo dużo czasu i uważają, że ludzkość zmierza w dobrym kierunku.
Książka napisana w języku „dla normalnych ludzi” – nie trzeba mieć doktoratu.

 

Youtube

Zauważyłam pewien trend – wielu polskich Youtuberów poleca zwykle tylko zagraniczne kanały. Zupełnie nie wiem z czego to wynika, czy nie znają kolegów po fachu z własnego podwórka, czy nie chcą dzielić się rodzimymi perełkami? Ja uważam, że polski Youtube jest na światowym poziomie, wręcz szalejemy w temacie. Polacy – dajecie radę! I trzeba się wzajemnie wspierać!
Drugi trend, który zauważam, to „przenoszenie się” tradycyjnej blogosfery przed kamery. 2 kanały z poniższego zestawienia wpisują się w tę tezę i wychodzi na to, że blogerzy robią to naprawdę dobrze. Miło mi również zobaczyć „żywe osoby” zza tekstów, które czytałam w przeszłości.

 

1. Kasia Gandor
Kanał Kasi i cała jej działalność w sieci to namacalny dowód na to, że piękno może iść w parze z inteligencją. Autorka jest miłośniczką nauki, studentką biotechnologii i byłą modelką. To ostatnie można pominąć, w jej filmach znajdziemy przede wszystkim solidną dawkę, przydatnej (!) wiedzy, opartej na rzetelnych badaniach naukowych. Przedstawione w strawny, Youtubowy sposób, dający poczucie przyjemnie i pożytecznie spędzonego czasu. To, co wyróżnia ten naukowy kanał od innych naukowych kanałów to fakt, że nie trzeba interesować się chemią czy fizyką, bo tematy tu poruszane, wielu z nas porusza w filozoficznych dysputach przy piwie. Lek na raka, homeopatia, ujemne kalorie i wiele innych… Bardzo polecam!
Na marginesie – emaptyzuję z autorką i przesyłam wirtualnego żółwika – to samo mi się robi z włosami!
Na maginesie nr2 – miałyśmy z Kasią kryzys, kiedy nagrała odcinek o tym, że nie da się schudnąć od jedzenia lodów. Ale już mi przeszło. I wybrałam lody.

 

2. Radomska
To również „tradycyjna blogerka”, ale w jakiekolwiek szablony i ramy jej nie zamkniemy. Diabelnie inteligentne poczucie humoru i energia tryskająca z autorki to główne powody czemu oglądam vlogi okołoparentingowe. Do dzieci jest mi tak daleko, jak do wysp na Pacyfiku, jednak Radomską ogląda się dla Radomskiej. Mogłaby recytować listę zakupów i wiem, że zrobiłaby to porywająco.
Mój ulubiony odcinek, który obejrzałam chyba z 5 razy, i wysłałam do 10 znajomych to ten o.. PMSie, temacie wyświechtany już nieporadnie przez wszystkie pisma dla kobiet. Nikt z taką klasą o tym nie gada.

 

3. So Kayka
Kolejną koleżankę pewnie już znacie, bo w sieci pojawia się nie tylko u siebie, ale i u przeróżnych Gwiazd Youtuba :-). Ale autorski kanał mojej imienniczki jest zdecydowanie moim ulubionym jej tworem. Kaja tańczy i uczy hiszpańskiego. Jest moim językowym wsparciem zawsze wtedy, gdy muszę się zmuszać do powrotu do nauki języka, który kocham, ale nie cierpię książek. Czasem oglądam Kaję, po prostu dla Kai i jej super sexy akcentu, gdy mówi po hiszpańsku. 🙂

 

4. Tomasz Zienkiewicz
Rodzynek w tym zestawieniu. Jak wiecie, mam fioła na punkcie sprzętu, i prócz filmów – robię zdjęcia. Uczę się tego głównie sama i oczywiście – z Youtuba. Długo szukałam naprawdę dobrego kanału o strzelaniu fotek, po polsku. Zieniu robi naprawdę rzeczowe, naszpikowane wiedzą filmy na wszelkie tematy – od oświetlenia, po obróbkę zdjęć.

 

Muzyka

Czego słucha Globstory? Radia najczęściej. Bo nie ma czasu na kolejne hobby. Ale miłość do podróży sprawia, że ucho moje przyzwyczajone jest do dźwięków z różnych zakątków świata i nie musi to być dla mnie tylko po polsku czy po angielsku. Uwielbiam też utwory z motywem drogi, czy tekstami o podróżowaniu. Oto co ostatnio u mnie gra.

1. Gigi – Gud Fella
Usłyszałam to w Barcelonie. Katalończycy to bardzo artystyczny naród i interesują się sztuką wszelaką. Na jakikolwiek festiwal pójdę – zawsze mam przygotowany Shazzam.

2. Alice Merton – No roots

Ostatnio katują to niemieckie stacje radiowe. I ja usłyszałam ten kawałek podczas mojej ostatniej „przejażdżki po sąsiadach”. Nie ma chyba lepszego kawałka dla mnie na szybką jeździe po autostradzie.

 

Film

O filmach jeszcze nie pisałam. To dziwne, spędzam na oglądaniu baaaaardzo dużo czasu. Zwłaszcza w drodze, na telefonie.

Captain Fantastic

 

Ten film to perła. To mój ulubiony film wszechczasów, bo jest w nim wszystko czego mi potrzeba do szczęścia. Humor, emocje, gra aktorska, historia i mądry przekaz, który zmienił… moje podejście do tego, jak chcę być pochowana po śmierci 🙂

Nie chcę Wam zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale jeśli jakkolwiek sobie ufamy 😉 – po prostu go obejrzyjcie! Celowo nie dodaję linka do trailera, bo jest beznadziejny. Dziękuję.

 

Jeśli macie swoje perełki, ciekawe książki, kanały na Youtube, filmy, muzykę – koniecznie podzielcie się w komentarzach. Ja chętnie zobaczę, a i inni być może też skorzystają.